O&K Konsulting

logo_okkonsulting_logo_pomoc_w_norwegii_dla_polaków_w_norwegii
ODPOWIEDNIK 500+ w NORWEGII

Zasiłek rodzinny BARNETRYGD

Barnetrygd to podstawowe świadczenie dla osób pracujących w Norwegii, które posiadają dzieci. Można je porównać do polskiego programu „500+”. W Norwegii jest to jedno z podstawowych świadczeń socjalnych przysługujących dzieciom.

Zasiłek rodzinny BARNETRYGD - odpowiednik 500+

Warunki korzystania z tego zasiłku są następujące:

  • aktywność zawodowa: aby być uprawnionym do barnetrygd, musisz być aktywnym zawodowo.
  • mieszkanie w Norwegii: musisz mieszkać w Norwegii co najmniej pół roku.
  • pozwolenie na pobyt: musisz posiadać legalne pozwolenie na pobyt w Norwegii.
  • umowa o pracę: konieczne jest posiadanie umowy o pracę na okres co najmniej pół roku.
  • wychowywanie dzieci: Zasiłek przysługuje osobom wychowującym dzieci poniżej 18 roku życia.

Nawet jeśli jeden z rodziców i dziecko mieszkają w innym państwie, np. w Polsce, oboje rodzice nadal mogą ubiegać się o to świadczenie. Również rodzice wychowujący dzieci samotnie są uprawnieni do otrzymania barnetrygd.

Warunki przyznania zasiłku rodzinnego w Norwegii

Aby spełnić warunki do otrzymania barnetrygd, musisz posiadać dochód lub otrzymywać świadczenia wspierające dochód w Norwegii. Kolejnym warunkiem jest posiadanie wspólnego adresu zamieszkania z dzieckiem. Adres zamieszkania w Norwegii jest ważnym kryterium. Dlatego musisz posiadać dokumentację potwierdzającą twój legalny pobyt w kraju.

Osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego to ojciec lub matka dziecka, a także rodzic adopcyjny, inny opiekun lub instytucja pomocy społecznej, jeśli dziecko przebywa tam na stałe (czyli ponad trzy miesiące). Jeżeli rodzice zawarli umowę o wspólnym pobycie dziecka, świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem mogą zostać rozdzielone po równo pomiędzy nimi.

Okres korzystania z zasiłku rodzinne w Norwegii

Barnetrygd jest wypłacany od pierwszego miesiąca życia dziecka aż do końca 18. roku życia, co odpowiada ostatniemu miesiącowi kalendarzowemu poprzedzającemu 18. urodziny dziecka. Ponadto rodzice mogą również ubiegać się o wyrównanie zasiłku do trzech lat wstecz, co oznacza, że zawsze będzie zapewnione wsparcie finansowe, dopóki dziecko nie będzie mogło pracować i zarabiać pieniędzy.

W przypadku zmiany sytuacji, która uniemożliwia spełnienie warunków, świadczenia będą wypłacane do miesiąca, w którym wygaśnie prawo do świadczeń.

Składanie wniosku o zasiłek rodzinny w Norwegii

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozumieniu i ubieganiu się o barnetrygd w Norwegii, nasi eksperci z firmy OK KONSULTING są gotowi Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy Cię przez proces i zagwarantujemy, że otrzymasz pełne świadczenia, na które masz prawo. W Norwegii nie jesteś sam – jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Napisz wiadomość w sprawie zasiłku rodzinnego w Norwegii

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Zgoda na przetwarzanie danych